Ikony košickej architektúry

Navštívte Košice – mesto, ktoré je domovom multižánrovej architektúry

Zavítajte do Košíc, do živej metropoly východu, kde vašej pozornosti určite neunikne rozmanitosť architektonických štýlov, ktorou sa pýšia ulice tohto mesta.

Impozantné stavby reflektujú architektonický aj historický vývoj Košíc, ktoré sú domovom funkcionalistických stavieb kráčajúcich ruka v ruke s jemným secesným štýlom. Prechádzajte sa kútmi najväčšej mestskej pamiatkovej rezervácie a spoznávajte architektúru, ktorá mapuje košické dejiny naprieč ich multikultúrnymi storočiami.

Pozývame vás priamo do košických ulíc, spoznať mnohotvárnosť mesta na vlastnej koži.

Zvedaví, čo vás v Košiciach čaká?

Magistrát mesta Košice

Trieda SNP 48/A
Milan Motýľ, 1985
1/10

Pri prehliadke sídliska Terasa vášmu zraku určite neunikne majestátna budova Magistrátu mesta Košice, Košičanom známa ako Biely dom z roku 1985. Dnes primárna budova košickej administratívy v minulosti slúžila ako sídlo orgánov Komunistickej strany Slovenska. Jej hlavný projektant Milan Motýľ pre stavbu navrhol žulové schodištie a dlažby z Příbrami i travertínovú fasádu z Dreveníka. Interiér tiež skrýva mnohé umelecké diela.

Kostol svätého Gorazda a spoločníkov

Toryská 1/A
Jozef Fabián, Ivan Rozdobuďko, Štefan Zahatňanský, 1999
2/10

Pozastavte sa pri pozoruhodnej budove Rímskokatolíckej farnosti svätého Gorazda a spoločníkov z dielne košického štúdia ARZ a architektov Jozefa Fabiána, Ivana Rozdobuďka a Štefana Zahatňanského. Areál kostola je oddelený od rušnej cesty pergolou, a tak si jeho návštevnící môžu vychutnávať výhľady na 35-metrovú vežu, štrbinové okná, no najmä typický tehlový obklad. Dielo získalo v roku 2003 prestížnu cenu CE.ZA.AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy.

Kostol Božieho milosrdenstva

Sídlisko KVP
Pavel Simko, Richard Neufeld, Peter Pásztor, Martin Drahovský, 2012
3/10

Zavítajte na sídlisko Košického vládneho programu a spoznávajte epickú stavbu s metalickým opláštením od architektov Pavla Simka, Richarda Neufelda, Petra Pásztora a Martina Drahovského z roku 2012. Táto monumentálna stavba pre duchovné účely sa vyníma na pozadí tradičného panelákového sídliska hneď vedľa rušnej štvorprúdovky. Vyše 33-metrovú vežu si všimne každý návštevník už z veľkej diaľky. Urbanistickú stavbu s titánzinkový plášťom tiež dopĺňa oválne námestie a pozoruhodný drevený interiér.

Mestské kúpalisko Červená hviezda

Staničné námestie
Ľudovít Oelschläger, 1936
4/10

Zastavte sa za oddychom alebo obdivom mestskej architektúry na kúpalisku Červená hviezda z dielne legendárneho architekta Ľudovíta Oelschlägera, ktoré už od roku 1936 prispieva k zábavnému voľnočasovému programu košických obyvateľov. Objekt je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou s terasovito umiestnenými bazénmi či severnou a východnou budovou. Nájdete tu zachovaný autentický drevený mobiliár šátňových kójí i pravouhlú kolonádu.

Masarykova kolónia bankových úradníkov

Jesenná ulica 1–3, Jarná ulica 21–27, Letná ulica 10–14
Josef Polášek, 1931
5/10

Zoznámte sa s ojedinelým obytným blokom na Letnej ulici z roku 1931. Jeho autor, český architekt Josef Polášek, vytvoril tento trojkrídlový dom pre až 48 rodín úradníkov českých, slovenských a maďarských bánk v Košiciach. Projekt je družstevnou výstavbou, predstavuje istý typ kolektívneho bývania. Architekt v meste tak vytvoril významný príklad funkcionalistického obytného priestoru, ktorý bazíruje na princípoch ortogonality.

Vila Mathé

Horolezecká 1
Michal Baník, Eva Mathéová, 1983
6/10

Objavte umelecký klenot Košíc na severe mesta, v rodinnom dome sochára Jána Mathého († 2012) a jeho manželky Evy Mathéovej. Táto neofunkcionalistická budova na Slovensku je návrhom architekta Michala Baníka, kompletná realizácia sa konala v rokoch 1975 – 1983. V roku 2019 sa tento výnimočný objekt, odetý v jednoduchosti a minimalizme, stal národnou kultúrnou pamiatkou a je tiež múzeom niekdajšieho košického sochára.

Obchodný dom Urban / Prior

Hlavná 111
Růžena Žertová, 1968
7/10

Zastavte sa pri budove na severe Hlavnej ulice, ktorá je významným dielom z pera českej architektky Růženy Žertovej z rokov 1962 – 1964 a zároveň jedným z prvých plnosortimentových obchodných domov po roku 1945. Celková plocha dosahuje rozlohu až 14 600 m² – tento železobetónový monolit slúži miestnym obyvateľom už šesť dekád ako miesto pre nakupovanie a oddych. Prior má svoj civilný výraz, prirodzene zapadá do historického prostredia a nadväzuje na okolité budovy Hlavnej ulice. Nezabudnite si poriadne prezrieť aj najvýraznejší prvok – obvodový plášť z betónových tvárnic od sochárky Jany Bartošovej-Vilhanovej.

Kasárne/Kulturpark

Kukučínova 2
zerozero, 2013 (rekonštrukcia)
8/10

Obdivujte ikonický spot zrekonštruovaného komplexu kasární na Kukučínovej ulici z obdobia, keď sa mesto pýšilo titulom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Tri hlavné budovy pôvodných vojenských kasární Alfa, Bravo a Charlie vtedy doplnilo osem nových moderných pavilónov. Dnes sú Kasárne/Kulturpark od autorov architektonického štúdia zerozero miestom udržiavaného skejtového námestia, sídlom kultúrnych a mestských inštitúcií i orientačným bodom mesta pre mnohé zaujímavé a vzdelávacie aktivity.

Dom umenia

Moyzesova ulica 66
Ľudovít Kozma, 1927
9/10

Neologická “Bužňa”, bola v minulosti jednou z viacerých synagóg v meste. Jej autorom je budapeštiansky architekt Ľudovít Kozma, ktorý v roku 1925 vyhral medzinárodný konkurz na výstavbu synagógy v Košiciach. Začiatkom 60. rokov sa však zo synagógy stal Dom umenia a k budove pribudla prístavba v podobe foyera s tanečným parketom, sálou, šatňami a salónikmi. Nad vchodové dvere bol umiestnený výrazný nápis a podobizne 3 múz. Elipsovitá kupola dnešného Domu umenia je jedným z vizuálnych symbolov mesta. Dnes je budova sídlom Štátnej filharmónie Košice.

Nová ortodoxná synagóga

Puškinova ulica
Ľudovít Oelschläger, 1927
10/10

Zrevitalizovaná synagóga v neoklasickom štýle je dielom známeho košického architekta Ľudovíta Oelschlägera z roku 1927, ktorý v meste zanechal viacero stavieb so svojím typickým architektonickým rukopisom. Fasáda využíva neoklasickú architektúru a miestne tradičné motívy. Interiér sa nesie v duchu princípov modernej architektúry s klenutou centrálnou halou a ženskou galériou.

Mapa ikon